IVN ובנק מזרחי טפחות – מטפחים יחד עסקים חברתיים

פורסם על ידי on יול 27, 2014 in חדשות |  

IVN ובנק מזרחי טפחות יצאו בקול קורא משותף על מנת לזהות ולבחור עסקים חברתיים צעירים בשלב הקמה (שלב סיד). מטרת שותפות זו היא לפתח ולהצמיח את העסקים החברתיים הנבחרים, וכן לפתח עתודה של מייזמים מבטיחים שיצמחו אל תוך תכנית הדגל של IVN – תוכנית העסקים החברתיים, המיועדת לעסקים חברתיים בשלים יותר.

במסגרת השותפות, ניתנה עדיפות למיזמים חברתיים בעלי מודל עסקי מבוסס, המתמקדים בהשפעה חברתית בתחומים הבאים:  תעסוקה והכשרה מקצועית של אוכלוסיות מוחלשות בינהם נוער בסיכון, בעלי צרכים מיוחדים, חרדיים,  ובני מיעוטים.

כשיבעים מייזמים הגיבו לקול קורא, מתוכם חמישה נבחרו להצטרף לתכנית המשותפת ל IVN ובנק מזרחי טפחות:

עבודות לחרדים: המיזם הוקם  כדי לתת מענה לקושי מרכזי בחברה החרדית – מציאת עבודה בשוק התעסוקה. המיזם מקדם השמה דרך רשתות חברתיות כגון Facebook Whatsup ונותן מענה אישי וזמין למחפשי עבודה, תוך התמקדות במאפיינים הייחודיים של החברה החרדית. המיזם קיים רק כשנה אך הוא סייע כבר ליותר מ-400 חרדים למצוא עבודה. קבוצת Facebook "עבודות לחרדים" מונה כ-6000 עוקבים ומידיי יום מתפרסמות בה משרות רלוונטיות.

אופים עם אופי: תחת חסותה של עמותת דולב לנערות בסיכון, קם העסק החברתי "אופים עם אופי" שהיא קונדיטוריה המעסיקה נערות ונשים צעירות בסיכון גבוה. הקונדיטוריה "אופים עם אופי" היא מפעל שיקומי, המעניק לנערות ולנשים הצעירות הזדמנות ליצירת עצמאות כלכלית והעצמה אישית, ומכשיר את הנערות לקראת השתלבות בשוק העבודה.

החממה לתעסוקת נשים העסקת נשים בדואיות מרהט ונשים חרדיות מנתיבות: המטרה של החממה לתעסוקת נשים היא לספק סביבה תומכת שתאפשר לנשים בדואיות מרהט ונשים יהודיות אורתודוקסיות מנתיבות, להשתלב בשוק העבודה. החממה מאפשרת לנשים לשלב בין היציאה לעבודה לבין האחריות המשפחתית והטיפול בילדים בסביבה מוגנת, בהדרגה, תוך שמירה על זכויותיהן של הנשים, והעצמתן על ידי קורסים והשלמת השכלה. בנוסף להעצמת הנשים המייזם פועל כחברת השמה המשלבת את הנשים עם בחברות בדרום, ומלווה מקצועית את הנשים בשנה עד השנתיים הראשונות להשתלבותן בחברות.

הגל שלי: נוער בסיכון הגל שלי היא תוכנית התפתחות אישית לנוער בסיכון, המעניק כלים מיומנויות והעצמה אישית באמצעות גלישת גלים. כאשר גולש נופל מהגלשן שלו, הוא חייב מייד לקום ולנסות שוב. בני הנוער מוזמנים לראות אתגרים יומיומיים באותו אופן. נוכחות בבית הספר היא תנאי הכרחי להצטרפות לתכנית. עם השלמת התכנית, חלק מבני הנוער יצטרפו לקורס מקצועי במכון וינגייט, ויעבדו כמדריכים בפעילות הגלישה של וינגייט.

החוויה המתגלגלת: מטרת המייזם החוויה המתגלגלת, מיזם שהוקם תחת חסותה של עמותת בית גלגלים הנותנת מגוון של שירותים לילדים ומבוגרים עם ניידות לקויה, היא לקדם את החיבור והדיאלוג בין אוכלוסיית בעלי המוגבלות ליתר האוכלוסייה. המיזם מאפשר לאנשים ללא מוגבלות התנסות מעשית בחווית היום יום של נכים, התנסות שמטרתה להשפיע על האוכלוסיות השונות במדינה לטובתם של בעלי הנכויות. את המפגשים מנחה צוות ההדרכה המורכב מבוגרים של "בית הגלגלים" שעברו הכשרה להדרכה ומלווים את המשתתפים לאורך כל הפעילות. הבוגרים משתפים את המשתתפים בסיפורם האישי, ומאפשרים למשתתפים להכיר את האישיות שמאחורי הנכות.

המיזמים שנבחרו לתוכנית יהנו מחבילה הכוללת:

מנטורינג – ע"י  ראובן רייף, תלי עידן  וורדה שוהם מטעם IVN  ואנשים מקצועיים לפי הצורך מטעם הבנק במשך שנה.
מימון – מענק של 25,000-35,000 ₪.
כלים לבניית יכולות – בנושאים כגון: כתיבת תכנית עסקית, פיתוח ארגוני, שיווק, ניהול משאבי אנוש, וכדומה.

חלק ממייזמים אלו פעילים מספר חודשים, וחלקם נמצאים ממש לפני ראשית הפעילות. בשבועות הקרובים, יגובשו תוכניות עסקיות ויקבעו אבני דרך במטרה להצמיח את המייזמים ולייצר הכנסות.

כדי לקרוא עוד על עסקים חברתיים שהצטרפו לתוכנית של IVN, לחצו כאן.