ראיון עם מיכל זימלר מנכ"לית IVN ברדיו 99FM – הצרכניות החברתיות

פורסם על ידי on דצמ 21, 2015 in חדשות |  

MichalSimler-Photo-Dan_Haimovich-7027 (3)"צרכנית העיר" רשת חדשה של צרכניות בפריפריה, הוקמה במטרה להוזיל את סל הקניות המשפחתי, תוך הפעלת מודל עסקי חברתי ההופך את הקהילה המקומית לשותפה פעילה בעסק.

מתוך הריאיון שהתקיים עם מיכל זימלר, מנכ"לית IVN, ברשת הרדיו 99FM:

צרכניות חברתיות שפועלות במודל של עסק חברתי שמנוהל על ידי לקוחות. ספרי לי איך זה עובד?

זימלר: "את החלום הזה של הצרכניות החברתיות חלמנו במשך השנה וחצי האחרונות, ועבדנו קשה כדי להקים מודל עסקי שיעמוד בזכות עצמו ובראש ובראשונה ינגיש מוצרי מזון במחירים מאד אטרקטיביים וזולים, בעיקר לישובי הפריפריה.

המיזם הזה הוא מיזם של IVN ושל הסוכנות היהודית, והקסם במיזם הזה ובמודל כולו שהוא קודם כל עסק חברתי, דהינו אין משיכת רווחים – הרווחים מיועדים לפתיחת הצרכניה הבאה, כשהחזון שלנו הוא לפחות 40 צרכניות בפחות משלוש שנים. דרך אגב, אנחנו משיקים את הצרכניה מחר בשדרות, ובחודש הקרוב אנחנו פותחים (צרכניה) גם בערד, בקרית גת, וכך אנחנו מתכוונים לבצע פריסה ארצית בשלוש השנים הקרובות.

איך זה יעבוד? איך תתבצע ההוזלה בסל הקניות?

זימלר: "המודל העסקי מבוסס על מספר פרמטרים שמאפשרים לנו את ההוזלה של מוצרי המזון. קודם כל אנחנו שמים על המדפים בעיקר מוצרים של יצרנים קטנים מקומיים, והרבה פחות מוצרים של מותגים, וכך גם יכולת המשא ומתן  שלנו היא טובה יותר ונכונה יותר. כך אנחנו גם מאפשרים כלכלה חכמה ומצמיחה. דבר שני החנויות הן יחסית חנויות קטנות, בגודל של מרכוליות, לא סופרמרקטים ענקיים.

סל הקניות – המוצרים שנמצאים על המדף – מצומצם יותר ממה שאנחנו רגילים לראות, והמשמעות של זה שבמקום לראות עשרים סוגי משחות שיניים אז יש לנו שניים שלושה סוגים. זה מאפשר לנו לבנות סל קניות ממוצע של מה שמשפחה צורכת בשבוע, שהוא הרבה יותר זול ממה שהם מקבלים ברשתות האחרות, כולל הרשתות המוזלות.

ובעצם מי שמתפעל את כל זה זה האנשים, הקהילה?

זימלר: "בדיוק. בנינו מודל בו הקהילה עצמה מקימה קואופרטיב. הצרכנייה שייכת לה, היא אחראית על התפעול שלה, לנו יש חברת ניהול שהקמנו שעושה את כל הטיפול ברכש והצרכניות קונות מאיתנו את המוצרים במחיר אטרקטיבי, והם מנהלים את העסק שלהם. והיה ויש רווחים הם יכולים להיעזר בהם לטובת פעילות חברתית באזור המגורים שלהם."

לריאיון המלא ברדיו 99FM