קפוארה למען השלום: ילדים יהודים וערבים מתאמנים יחד ב"חרדים לקצב", מיזם חברתי הנתמך על ידי קרן IVN בשיתוף בנק מזרחי. מיקי חייט בתוכנית ערוץ 10 "בוקר אור"

פורסם על ידי on נוב 4, 2018 in חדשות |  

את השבוע פתח מיקי חייט, היזם והמנהל של "חרדים לקצב" יחד עם תלמיד נאמן שלו, יאיר גרנובסקי, בתוכנית "בוקר אור" של ערוץ 10 עם המראיינים דני רופ וטליה פלד קינן.

בראיון, משתף מיקי בדרך שהביאה אותו להקים את הפרויקט שהוא לכאורה עוף זר בחברה החרדית. קפוארה היא אומנות לחימה ברזילאית, שאין לה ולתרבות החרדית דבר. אז איך בכל זאת?..

מיקי נחשף לתרגול הברזילאי כשהיה ילד, וראה את דודו, אדם לא דתי, מתרגל קפוארה. מיקי התחיל לתרגל בכל מקום, ומהר מאד ילדים אחרים רצו ללמוד ממנו, וכך קרם עור וגידים בית ספר קטן ללימוד קפוארה בחברה החרדית.

מיקי חייט הוא חבר מדריך ב"אבאדה קפוארה" הארגון הבינלאומי הגדול בעולם לקפוארה, שמקיים פעילות ב 64 מדינות ובתרבויות רבות ושונות. אז אם זה עובד במדינות אחרות, למה לא גם כאן? כך צמח פרויקט נוסף של "חרדים לקצב" – "קפוארה למען השלום", בו מתרגלים יחד קפוארה דתיים, לא דתיים וערבים. לתפיסת מיקי, הקפאורה היא דרך לייצר תקשורת מקרבת בין האוכלוסיות השונות של היושבים בארץ הזו –– היא מאפשרת לילדים לעבוד יחד, לבסס תחושה של שייכות לקהילת הקפוארה המאפשרת לייצר תקשורת בין פלגים שונים שאחרת אין להם מכנה משותף. גם לנשים יש מקום ב"חרדים לקצב" – וכיום פועלת בבני ברק קבוצה של ילדות חרדיות עם מדריכה חרדית, המלווה ומדריכה את הקבוצה.

יאיר גרנובסקי, חניך של "חרדים לקצב" מגיל שש, הוא כיום בן עשר. מתוך דבריו של יאיר הריאיון עם דני רופ וטליה פלד קינן:
"מיקי בא אלי בכיתה לפני ארבע שנים, הוא תלה את הפרסום בכיתה, שהוא עושה שפגט באוויר, כל הכיתה התלהבה מזה. אז אמרתי למה שאני לא אנסה, אז באתי ולמדתי, שיעור ועוד שיעור, התמדה. אם אני אהיה עמוס ואגיד "די, לא רוצה" לא יהיה לי כלום. אז באתי שיעור אחרי שיעור. וגם .. אם נופלים לא פורשים. ממשיכים."

"חרדים לקצב" התקבלה לתוכנית הליווי לעסקים חברתיים צעירים "עסק עם ערך" של IVN בשיתוף בנק מזרחי, אליה פונים למעלה מ 100 עסקים חברתיים מידי שנה, מתוכם מתקבלים ארבעה עסקים חברתיים צעירים להם יש פוטנציאל השפעה חברתי משמעותי. "חרדים לקצב" צורף לתוכנית מתוך אמון גדול בחזון של מיקי חייט, היזם והמנהל של הפרויקט, וביכולת של המיזם להשפיע ולהיטיב עם החברה החרדית.

לראיון המלא בתוכנית "בוקר אור" של ערוץ עשר: