עסק משפחתי ועסק חברתי – מה הקשר? מאמרה של ג'קי גורן מ IVN בדה מרקר

פורסם על ידי on אוג 24, 2017 in חדשות |  

מחקרים מהשנים האחרונות מראים כי עסקים משפחתיים מגיעים לביצועים פיננסים טובים יותר בהשוואה לעסקים שאינם משפחתיים. אחד ההסברים לכך הוא אוסף הערכים שהמשפחה מביאה לעסק: סולידריות עסקית, המודעות לשמירה על שמו הטוב של העסק, שלפעמים הוא גם שם המשפחה עצמה ותרבות ארגונית של חשיבה לטווח ארוך.

שורת רווח עם ערך מוסף
עסקים חברתיים – עסקים שקמים כדי לפתור בעיות חברתיות בעיקר בתחומי התעסוקה של אוכלוסיות מוחלשות, חולקים אותם ערכים עם עסקים משפחתיים. שורת הרווח אינה השורה היחידה שבוחנים: לעסק החברתי שורה תחתונה כפולה והוא מקדם במידה שווה רווחיות וערכים, כמו תעסוקה הוגנת ותרבות ארגונית שמקדשת חשיבה לטווח ארוך שכן העסק אמור לספק הרבה יותר מאשר רווח לבעלי מניותיו.

עסק חברתי אמור לספק גם סביבות עבודה מכילות לעובדים עם צרכים מיוחדים, בני נוער בסיכון, עובדים מהפריפריה החברתית והגיאוגרפית, פיתוח כלכלי לאזורים מוחלשים, פתרונות טכנולוגים לאנשים עם צרכים מיוחדים – מוצרים ושירותים שאילולי העסק החברתי כלל לא היו מתאפשרים.

כשגיל וינץ מיסד ומנכ"ל כל יכול הקים את כל יכול – call center שמעסיק היום קרוב ל- 200 עובדים – הוא רצה להקים עסק שיוכל להעסיק אנשים עם נכויות קשות. אנשים אלו מתקשים להשתלב בשוק העבודה ה"רגיל" שכן הנכות שלהם יוצרת מצב בו ההעסקה שלהם יקרה יותר, ימי המחלה שלהם רבים יותר, שעות העבודה שלהם קצרות יותר, והאתגרים הבירוקרטים שהם חווים רבים יותר. גיל חיפש מודלים עסקיים שכן מצליחים להעסיק את אותם אנשים עם נכויות קשות וגילה שרובם ככולם הינם עסקים משפחתיים שרואים את ההעסקה של העובדים בכלל ושל הנכים בני המשפחה בפרט כמטרה ולא כאמצעי למקסום רווח. גיל למד את המודל של העסק המשפחתי ויישם אותו ב"כל יכול" – אשר למעשה מתפקד כעסק משפחתי ורואה את צרכי העובדים שלו כמטרה הקודמת למטרה של מקסום רווחים.

עסק שהוא בית
דני קוגן הוא אב לילד אוטיסט. קוגן הקים את Ecommunity – מפעל המעסיק אנשים עם צרכים מיוחדים במחזור פסולת אלקטרונית. קוגן הבין שצריך להקים עסק כדי שאנשים הסובלים מבעיות כמו של הבן שלו ימצאו מקום עבודה שרואה אותם ואת הצרכים שלהם כמטרה, מקום שפועל כדי לספק להם סביבת עבודה שמתאימה להם. Ecommunity הוא עסק משפחתי לבנו של דני ולעוד כ- 70 אנשים עם צרכים מיוחדים שרואים בו בית.

העשייה העסקית
הרב לייבל מבני ברק חיפש דרך להכשיר ולהעסיק תלמידי ישיבה מן השורה הראשונה, בעבודה שמתאימה ליכולות הגבוהות שלהם ומבלי שיאלצו לבחור בין עבודה ללימודים. משלא מצא כזה הקים את "רבטק" -עסק חברתי שמכשיר ומעסיק חרדים בפיתוח אפליקציות ומתן שירות תכנות אחר בבוקר, ומאפשר המשך לימודים בישיבה אחר הצהרים. שוב אותו הדפוס: העסק קם כדי להעסיק את האוכלוסייה שאת האתגר שכרוך בהעסקתה הוא מנסה לפתור והעשייה העסקית היא האמצעי.
כמו גיל וינש, קיימים היום בארץ עוד מאות של עסקים חברתיים שרואים בעובדים מטרה, מחפשים את הדרך הטובה ביותר להעסיק אותם, לראות אותם, לשלם להם שכר הוגן ולהתייחס אליהם בהגינות וכל זאת בתוך מסגרת עסקית שעומדת על שתי רגליה.

השראות משפחתיות
בתפקידי כמנהלת ההשקעות החברתיות- עסקיות בקרן IVN אני פוגשת מידי שנה עשרות רבות של יזמים מוכשרים ומעוררי השראה שמקימים עסקים חברתיים, שממקסמים את הרווח החברתי לכולנו ולא רק לבעלי המניות שלהם. "כל יכול" , ""ecommunity ו"רבטק" הם שלושה מבין למעלה מ- 30 עסקים חברתיים הנמצאים היום בפרוטפוליו שלנו ב – IVN ואנו מספקים לאותם מיזמים, לאחר שנבחנו בקפידה, מימון וליווי עסקי וחברתי המאפשר להם לצמוח, להפך בלתי תלויים בפילנתרופיה ולשכפל את המודל שלהם לאזורים גאוגרפים אחרים.

אנו פועלים באמצעות קרנות השקעה שאנו מנהלים, אחת מהם – קרן יוזמה, היא היחידה במינה בעולם שכן גייסה כספים הן מהמדינה, הן מהפילנתרופיה והן ממשקיעים עסקיים חברתיים למטרת השקעה בעסקים חברתיים.

עסקים חברתיים מזכירים עסקים משפחתיים בערכים שלהם, את זה כבר הוכחנו. אבל הטענה שלי היא שעסקים משפחתיים יכולים לראות בעסקים חברתיים שותפים שלהם למימוש החזון החברתי המשפחתי שלהם, ומדוע?

ראשית מכיוון שיש לעסקים חברתיים ומשפחתיים רבים ערכים משותפים – הם מסתכלים על הטווח הארוך ולא על הרבעון הבא, החברה בכללותה מעניינת אותם והצלחתם תלויה בשגשוג וצמיחה של החברה סביבן. ושנית, עסקים חברתיים הם מגזר נפלא להכשרה של הדור הבא של המנהלים של העסקים המשפחתיים. כיזמים או משקיעים בעסקים חברתיים, הדור הבא ילמד דרך המעורבות באותם עסקים על יזמות חכמה וערכים מעורבים בעשיה עסקית, לימוד שיכשיר אותם להיות מנהיגים של העסקים המשפחתיים בעתיד לבוא. מעורבות בעסקים חברתיים יכולה גם להיות בתחום הפעילות של העסק המשפחתי. אם העסק המשפחתי שלכם הוא בתחום הבניה – כנסו למעורבות בעסקים חברתיים שעוסקים בדיור בר השגה, אם בתחום הקמעונאות – חפשו עסק חברתי שעוסק בקמעונאות, אם הערכים המשפחתיים שלכם מתמקדים בחברה שוויונית ומכלילה – חפשו עסק חברתי שמעסיק אוכלוסיות מוחלשות וכו'.

לסיכום – לצד מגזר העסקים המשפחתיים צומח ומשגשג מגזר העסקים החברתיים והדמיון בין השניים מיצר הזדמנויות מרתקות לשיתופי פעולה פוריים שייצרו שורה תחתונה משולשת: הן כלכלית, הן חברתית והן פלטפורמה מצוינת להכשרת מנהלי העתיד של העסקים המשפחתיים.

לכתבה כפי שפורסמה בדה מרקר