בעקבות ההשפעה של המשבר הכלכלי העולמי ב 2008 על הפילנתרופיה בישראל, IVN זיהתה צורך לבנות מודל המסייע לארגונים חברתיים לשרוד במציאות המשתנה. לשם כך IVN יצרה תוכנית המעודדת ארגונים חברתיים ליצור הכנסות עצמיות באמצעות אספקת מוצרים ושרותים, ובכך להקטין את תלותם בפילנתרופיה, להבטיח את קיימותם ולהגדיל את השפעתם החברתית.
התהליך בו ארגונים חברתיים מצמיחים עסקים חברתיים על מנת להבטיח את המשכיותם, משקף את השינוי האיטי המתרחש בעולם הפילנתרופיה העובר מתרומות להשקעות חברתיות. IVN, בשיתוף המשקיעים הישראליים והבינלאומיים שלה, עומדת בחזית של תנועה זו בישראל.

תוכניות IVN עבור עסקים חברתיים

עסקים חברתייםמטרת IVN היא להביא לצמצום בפערים ולהגדלת התעסוקה בישראל, על ידי זיהוי והשקעה בעסקים חברתיים בעלי פוטנציאל המתמקדים בתעסוקה ובהכשרה לתעסוקה של אוכלוסיות מוחלשות.

עסקים חברתיים שעוברים את תהליך המיון יכולים להיכנס לאחת מתוכניות השקעה של IVN. תוכנית השקעה של שלוש עד חמש שנים, המאפשרת לעסקים החברתיים להתבסס ולהפוך לבעלי הכנסות עצמיות תוך הפחתת תלותם בפילנתרופיה והשגת מטרותיהם החברתיות; או תוכנית השקעה בת שנה שנועדה לאפשר לעסקים חברתיים צעירים לבנות את עצמם ברמה הראשונית.

ההשקעה בעסקים החברתיים הנבחרים נעשית בשני ערוצים – ליווי עסקי מקצועי תוך מתן כלים לבניית עסק חברתי מצליח, ומימון והלוואות בתנאים משופרים.
הליווי העסקי ניתן על ידי צוות מנטורים מתנדבים בשיתוף הצוות המקצועי של IVN. המנטורים הם אנשי עסקים בכירים שמביאים מניסיונם וממשאביהם על מנת לתרום להצלחת עסקים חברתיים אותם הם מלווים.

מהם עסקים חברתיים?

במציאות הכלכלית של ימינו, המודלים המסורתיים של ארגונים עסקיים וארגונים חברתיים, הולכים ומתקרבים זה לזה ויוצרים מבנה ארגון מעורב. דוגמאות לכך הן עמותות להן פעילויות יוצרות הכנסה, ועסקים עם סדר יום חברתי. עסקים חברתיים, לתפיסת IVN, הם עסקים שהכנסותיהם נובעות מעצם הגשמת החזון החברתי שלהם – לדוגמא שילוב אוכלוסיות מוחלשות בשוק העבודה, וכדומה.

עסקים חברתיים מהפורטפוליו של IVN

על מנת ללמוד יותר על העסקים החברתיים אותם אנו מלווים, לחצו כאן.