שווה להשקיע בעסקים חברתיים – על השקעה, השפעה ושורת רווח כפולה – כתבתו של איציק דנציגר, יו"ר קרן IVN יוזמה, ב"דבר ראשון"

פורסם על ידי on דצמ 13, 2018 in חדשות |  

להשקעה בעסקים חברתיים, המשלבים אוכלוסיות מודרות, תרומה כפולה. מעבר לתרומה הכספית מהשקעה בסטארט-אפ שמצליח, ההשקעה בעסק חברתי ממלאת את הלב מתוך ידיעה כי אוכלוסיות שלרוב מודרות משוק העבודה, נכנסות כגורם התורם למשק הישראלי.

שורת הרווח בעסק חברתי היא כפולה. בנוסף לתשואה הכלכלית (החזרה בגין השקעה או ROI), נמדדת גם ההשפעה החברתית, על ידי מדד חדש יחסית, (SROI (SOCIAL RETURN ON INVESTMENT, מדד השואף להציג את התשואה והתרומה החברתית של העסק, מתוך מחשבה כי זו חשובה לא פחות. זהו כלי המאפשר לעסקים ולמשקיעים לכמת את ההשפעה החברתית, למדוד אותה ולשפר אותה, ומעניק משמעות לערך המוסף החברתי שהוא הרבה מעבר לערך הכספי.

דוגמה טובה לעסק חברתי שזכה להשקעה וסייע להגדיל מקומות תעסוקה לאוכלוסיות מודרות הוא WeBetter. מיזם עסקי-חברתי זה, הממוקם בירושלים, עוסק בהכשרה מקצועית והעסקה של גברים חרדים בתחום ניהול קמפיינים און ליין ובניית נוכחות באינטרנט וברשתות חברתיות עבור חברות בינוניות וגדולות בישראל. חברת WeBetter החלה בהשקעה ראשונית של קרן הסיד של IVN וצמחה להשקעת המשך וליווי של מנטורים מקצועיים מטעם קרן טנדם של IVN.

WeBetter מוכיחה בפועל כי ניתן להעניק לאוכלוסיות מודרות הזדמנות שווה. היא מאפשרת להם להשתלב בשוק התעסוקה בצורה יעילה, מעניקה להם הכשרה וליווי מקצועי, ביטחון וניסיון, ובדרך זאת גם מצמצמת את הפערים החברתיים המאתגרים את החברה הישראלית.

לכתבה המלאה ב"דבר ראשון"