מתוך ראיון בתוכנית "הקשר הישראלי" ברשת ב' – על IVN והצמחת משקיעים חברתיים בארצות הברית

פורסם על ידי on מרץ 15, 2018 in חדשות |  

על שיתוף פעולה ישראלי אמריקאי לעידוד עסקים חברתיים בישראל – מתוך ראיון רדיו עם מיכל זימלר בתוכנית "הקשר הישראלי", של רשת ב'

" IVN, שהיא ארגון השקעות חברתי שנוסד במקור על ידי אנשי עסקים מארצות הברית ומישראל, יצרה פלטפורמה המעודדת צמיחה של משקיעים חברתיים מארצות הברית המשקיעים בעסקים חברתיים בארץ. בדרך כלל מדובר באנשים צעירים יותר, שעולם הפילנתרופיה הקלאסי פחות מתאים לצורת החשיבה שלהם, ומחפשים לעשות דברים בצורה קצת אחרת.

ואיך זה קורה? אנחנו בונים מודל של השקעה משותפת, בדרך כלל בעזרת ארגונים יהודים אמריקאים גדולים, ואז מכשירים אנשים במשך חצי שנה בארצות הברית על ידי כך שמכירים להם את הזירה החברתית בארץ, ומכירים להם עסקים חברתיים שמתאימים לאסטרטגיות או לתחומי העניין שלהם – דוגמת תעסוקה של אנשים בעלי צרכים מיוחדים, תעסוקת נוער בסיכון, פיתוח כלכלי בכפרים ערביים ישראלים, וכדומה. הצד האמריקאי בעניין הזה הוא גם עסקי וגם פילנתרופי: עסקים חברתיים עדיין זקוקים לפילנתרופיה כדי לייצב את התשתיות שלהם ולכן חלק מהגורמים האמריקאים בוחרים לתמוך בשוק הזה בעזרת פילנתרופיה; ולעומתם יש שותפים אמריקאים שהם משקיעים חברתיים – כלומר אנשים ששמים כסף בקרנות שלנו שמצפים לקבל תשואה המתאימה לגובה השוק. אנחנו ארגון ייחודי במובן זה שהכסף להנעת הארגון ולהשקעות שלנו הוא ממש matching money בין כסף אמריקאי לכסף ישראלי. יש כאן מערכת יחסים של השקעה הדדית, המאפשרת מפגש של אנשי עסקים ישראלים ואמריקאים שהמטרה המשותפת שלהם זה להיטיב עם החברה הישראלית".

לראיון המלא: