מבט גלובלי על עסקים חברתיים: זרקור על בריטניה

פורסם על ידי on פבר 27, 2018 in חדשות |  

הגב' שרה בורגס, הרגולטורית לשעבר של החברות למען הקהילה בבריטניה, עם אביטל גואל, יזם חברתי ומנכ"ל של "הבית של סוזן" ירושלים, המעסיק נוער בסיכון.

בבריטניה ישנם אלפי ארגונים עם מטרות חברתיות הנעזרים במודלים עסקיים, שלמרות הבדלים נרחבים במבנה ובאופי הארגוני שלהם, נקראים כולם "עסקים חברתיים".

על מנת להיות מוגדר כעסק חברתי בבריטניה, על האירגון לענות על שלשת המאפינים הבאים:

• עליו להיות בעל מטרה חברתית ברורה
• רוב הכנסותיו מגיעות מהכנסות עצמיות (כתוצאה ממכירת שירותים או מוצרים, ולהבדיל מפילנתרופיה)
• רוב הרווח מושקע חזרה לתוך הארגון על מנת להמשיך ולקדם את מטרותיו החברתיות.

אירגונים אלו מפגישים את המיומנויות והכלים של המגזר העסקי עם האידאולוגיה והערכים של המגזר החברתי.

בעשר השנים האחרונות חלה התפתחות משמעותית במגזר העסקי החברתי בבריטניה. בעקבות שינויים כלכליים שאילצו ארגונים חברתיים לפתח מיומנויות ולאמץ כלים עסקיים על מנת לשרוד; שינויים בגישה של הממשלה שהפריטה שירותים שבעבר היו באחריות המדינה (משירותי בריאות ועד לספריות לציבור הרחב); והן בעקבות שינויים שנבעו כתוצאה מפעילות המגזר עצמו, חלה עלייה בו זמנית במספר החממות המצמיחות עסקים חברתיים, בהשקעות חברתיות ובפיתוח מדדים למדידת השפעה חברתית המאפשרים לדעת מה האפקטיביות של אותן השקעות.
גורמים אלו הביאו לכך שתחום העסקים החברתיים בבריטניה הוא תחום רחב, צומח, ומשתנה במהירות.

בנובמבר 2017, היה לנו ב-IVN הכבוד לארח את הגב' שרה בורגס, הרגולטורית לשעבר של החברות למען הקהילה בבריטניה Community Interest Companies UK – CIC לביקורה הראשון בישראל.  גב' בורגס היא מובילת דעה בעלת שם עולמי בתחום מגזר העסקים החברתיים.  במהלך ביקור בן יומיים, נפגשה גב' בורגס עם אנשי מפתח בממשלת ישראל ממחלקת המיסים, ממשרד המחוקק וממשרדים אחרים, לצורך שיתוף ניסיונה ותובנותיה לגבי האופן שבו חקיקה מתאימה יכולה להזניק את פיתוח סקטור העסקים החברתיים ובכך לספק פתרונות יצירתיים לפערים החברתיים הבסיסיים של ישראל.

מתוך הדו"ח "עסק חברתי בבריטניה: פיתוח מגזר עסקי חברתי משגשג".
לקריאת הדוח המלא לחץ כאן.