כתבה אודות קואופרטיב הניקיון ב"גלובס" – המנקות מוואדי ערה שלא מוכנות להיות שקופות

פורסם על ידי on אוק 16, 2018 in חדשות |  

מתוך כתבתו של שחר סמוחה שפורסמה בגלובס ב 13.10.18, אודות קואופרטיב הניקיון "תנז'יף" הנמצא בתוכנית העסקים החברתיים של IVN משנת 2017.

                                               קואופרטיב הניקיון "תנז'יף". צילום" אייל יצהר

לפי נתוני הלמ"ס, מועסקים בשוק הניקיון בישראל כ-86,700 בני אדם, רובן נשים, מהשכבות החלשות ביותר באוכלוסיה. נשות קואופרטיב הניקיון "תנז'יף" מוואדי ערה, נמצאות בתחתית הסולם של "העובדים השקופים":  גם נשים, גם ערביות וגם עובדות ניקיון. החברות שלהן מנוצלות מדי יום ועובדות בתנאים מחפירים, אבל הן, נשות קואופרטיב הניקיון, לקחו את העניינים לידיים והקימו חברה שבה יהיה להן חלק בכל החלטה, עם תנאים סוציאליים טובים ואופק ניהולי.

הקואופרטיב "תנז'יף" (ניקיון בערבית) הוקם על ידי מספר חברים בתנועת הבוגרים של השומר הצעיר שלמדו על נזקי העבודה הקבלנית וחיפשו דרך להשפיע על התחום. כך צמח הרעיון להקים חברת ניקיון שתהיה בבעלות המנקות עצמן ותאפשר להן להתגונן מניצול ולהתחלק ברווחים.

אנשי השומר הצעיר חברו למע"ן – עמותה לסיוע לעובדים שפועלת בעיקר במגזר הערבי – והקימו בינואר 2017 את תנדיף. עוד קודם לכן למדו המייסדות שלו – חצור-סיון ועמאני קעדאן, פסיכולוגית חברתית בת 32 מבקעה – מניסיונות קודמים בתחומים אחרים. "היה לנו פרויקט שנקרא 'פרויקט סינדרלה', שהיה מבוסס על ניקיון משקי בית ונכשל לגמרי", אומרת חצור-סיון. "למדנו שיעורים מזה ובמקביל גם חיפשנו מודלים אחרים בעולם וככה התגלה המודל של פרוספרה – קואופרטיב של מנקות ממוצא אמריקאי-לטיני. הייתה שם הבנה שכדי להתמודד עם הקמה של קואופרטיב בכלל וקואופרטיב שפועל בתחום הניקיון בפרט – נדרשת עזרה".

לכתבה המלאה בגלובס