ישראל כאומת סטארטאפ חברתית – מאמר מתוך "תוצרת הארץ" גיליון הארץ יום העצמאות 2017

פורסם על ידי on מאי 15, 2017 in חדשות |  

"ברלין 2015, כנס בינ"ל בנושא עסקים חברתיים שמאורגן על ידי הקרן של מוחמד יונס, זוכה פרס נובל לשלום- אישיות נדירה.
הגענו לכנס כדי ללמוד, להתרשם מהנעשה באירופה בתחום, ולקבל השראה.

מאות משתתפים, כולם חיים ונושמים את הסקטור החדש הזה שקורם עור וגידים בשנים האחרונות, ואין סוף פאנלים בתחומים קשורים ונושקים.

נכנסות לפאנל בנושא קרנות השקעה חברתיות, שרלוונטי לפעילות שלנו ב – IVN ,  כארגון שהקים ומנהל את קרנות ההשקעה החברתיות הראשונות בישראל. את הפאנל מנהלת מנכ"לית קרן ההשקעות של מוחמד יונס – האיש ששמו ניקשר בנשימה אחת לסקטור זה , כמוביל וכאיש החזון, והיא מציגה את המודל שעל פיו הם פועלים בעולם.

מקשיבה ומבינה שיש לנו מה ללמד ולא רק ללמוד, מציגה את המודל ההשקעה שבנינו בשיתוף פעולה עם הממשלה ושהבשיל להיות "קרן IVN  – יוזמה". יוזמה – על שם הקרנות שהקימה הממשלה בשנות התשעים במטרה לתמוך בחברות סטאטראפ טכנולוגיות..והשאר היסטוריה. הקרן העכשוית מבוססת על שלושה מקורות כספיים: ממשלה, עסקים ופילנתרופיה – במחול הדדי ואינטגרטיבי. שקט בקהל. מתברר שהמודל החדשני הזה קורה רק בישראל. בשום מדינה אחרת בעולם לא חברו שלושת המגזרים האלו יחד להקים את סקטור העסקים החברתיים על ידי תמיכה בפרמטר הראשון וההכרחי והוא: המימון.

ישראל כסטארט אפ ניישן  – כמה פעמים השתמשנו במונח הזה והרגשנו גאווה? אין ספור. אבל זה הזמן להציג את ישראל גם כ social start up nation .
בשנים האחרונות, בתחום החברתי בישראל, צומחים מהלכים ופרויקטים חדשניים, שיכולים להיות משוכפלים ומיוצאים לעולם.
החדשנות באה לידי ביטוי בעיקר בסקטור החדש של עסקים חברתיים ובהקמת שוק הון חברתי בישראל, המאפשר הזרמת "כסף חדש" לעסקים אלו, ביניהם המודל של קרן IVN-יוזמה.
החדשנות לא באה לידי ביטוי רק במודלים מימוניים חדשניים, אלא גם בעסקים החברתיים עצמם, שמטרתם בראש ובראשונה לפתור בעיות חברתיות, תוך התבססות על מודל של הכנסות עצמיות.

כולנו זוכרים את קיץ 2011 – המחאה החברתית שרבות דובר בה ועל השפעתה או בעיקר אי השפעתה על החברה הישראלית. זוכרים את הצעירים ששטפו את הרחובות? הם לא נעלמו, אנחנו פה ב- IVN  פוגשים אותם יום יום. בוגרים יותר, מנוסים יותר אבל חברתיים מתמיד, עם רצון לחברה בריאה ותומכת יותר, וכיזמים של עסקים חברתיים. החברה האלו בחרו לא רק לדרוש אלא רק ליישם, ובמקום לבחור במסלול של קריירה אישית הם מקימים עסקים חברתיים.
בשנים האחרונות פגשנו מאות יזמים של עסקים חברתיים. המאפיין העיקרי שלהם הוא הברק בעיניים והשגעון החברתי. הם מקימים את העסקים החברתיים עם נכסים מועטים: מודל חברתי שהם מאמינים בו, והאמונה בעצמם ובמודל שיכלכל את עצמו ויאפשר להם הגשמה ויציבות לשנים.

יזמים של עסקים חברתיים לא חושבים שהמדינה או הפילנתרופיה הם האחראים היחידים לפתרון הבעיות החברתיות שלנו, הם רואים במגזר העסקי ובהתנהלות עסקית חלק בלתי נפרד מאחריות זאת ומפעילות זאת.

המודלים שהם חולמים ומקימים גם הם חדשניים, ולהם פוטנציאל לשכפול במקומות אחרים: החל ממוקדים טלפונים שמעסיקים אנשים עם צרכים מיוחדים, אך רואים בהם שווים מול שווים, במשכורת, בתנאים, בתמיכה של יועצים ארגוניים ולא עובדים סוציאלים. אנשים עם צרכים מיוחדים קיימים בכל העולם.  ממשיך עם מודל של העסקת חרדים – תלמידי כולל הנחשבים 8200 של החברה החרדית – המאפשר להם לא רק הכשרה ותעסוקה בתחומים הטכנולוגים, אלא בעיקר שילוב של תעסוקה עם שמירה על מסגרת לימודי התורה, הכה חשובה להם ולחברה בה הם חיים, מודל שמתמודד למעשה עם תעסוקה של אנשים שמודרים מהשוק על רקע אידיאולוגי. כלה בקואופרטיב ניקיון שהוקם על ידי ארגון ערבי ויוצאי השומר הצעיר, במטרה לאפשר תעסוקה הוגנת ועצמאות לנשים מהחברה הערבית, ולא רק.
זו לא הפעם הראשונה שאנו כישראלים למדים על נושא או סקטור חדש בעולם, מאמצים אותו ונוסקים איתו לגבהים חדשים. גם הפעם. עסקים חברתיים בעולם, נמצאים עדיין בשלבי התבססות בעשר שנים האחרונות.
ניצניו הראשונים של הסקטור בישראל נבטו רק לפני כחמש שנים, ובזריזות הישראלית ובנחישותה – יש היום מאות עסקים חברתיים המהווים חלקבפתרון  לכשלי שוק שונים הקיימים בחברה, רגולציה וחקיקה שבדרך, מקורות מימון חדשניים שהביאו כסף עסקי מהארץ ומחו"ל (לראשונה) לשולחן החברתי, קורסים בנושא זה בכל האונברסיטאות והמכללות בישראל, האבים, מאיצים,  האקאטונים בתחום, ועוד.

הייחודיות של העסקים החברתיים, הפתרונות החדשניים שנוצרו, המודל החדש של הון חברתי – קרן ההשקעות הטריסקטוריאלית, ומעל הכל האנשים והצעירים שעוסקים בתחום, מאפשרים לנו להגיד בבטחון שהיצירתיות הישראלית חיה נושמת ומחדשת אפילו לעצמה – והפעם בסקטור החברתי."

מתוך המאמר של מיכל זימלר ב"תוצרת הארץ", מוסף מיוחד של עיתון הארץ לכבוד יום העצמאות 2017.
לכתבה שפורסמה בעיתון הארץ