חוק עסקים חברתיים יצא לדרך: ראיון עם מיכל זימלר, מנכ"לית IVN, "הדיבידנדים מגיעים לעסקים החברתיים"

פורסם על ידי on יונ 13, 2017 in חדשות |  

בשנה וחצי האחרונות ארגון IVN בשיתוף גורמים נוספים מהסקטור, ביניהם הפורום לעסקים חברתיים, מקדם חקיקה בנושא עסקים חברתיים מול משרדי הממשלה השונים. החוק יהיה חלק מחוק החברות, והתיקון לחוק יהיה הוספת ישות משפטית חדשה – עסק חברתי. ח"כ רועי פולקמן וצוותו התגייסו לנושא ומקדמים את החוק במלוא המרץ.

מתוך הכתבה של גיל קליאן – כלכליסט: "הדיבידנדים מגיעים לעסקים החברתיים":

בשנים האחרונות יותר ויותר יזמים בישראל החלו להקים עסקים חברתיים – ובהם מרכז לימוד כמו דורוס ברהט, שמציע לאוכלוסייה הבדואית קורסי פסיכומטרי נגישים יותר מבחינת שפה ומחיר, ומוקד call יכול, שנותן שירות לקוחות באמצעות עובדים עם מוגבלויות – אך כולם נתקלו באותה בעיה: איך להגדיר את העסק שלהם? הרי החוק בישראל אינו מכיר בהתאגדות משפטית שנקראת "עסק חברתי", אלא רק "חברה בע"מ" או "חברה לתועלת הציבור", עמותה או מלכ"ר.

חברה בע"מ תתיר לעסק להרוויח ולחלק דיבידנד אבל לא תאפשר להגדיר מטרה חברתית. חברה בע"מ בהגדרה מחויבת אך ורק לבעלי המניות. אם החברה תפעל לטובת ציבורים שאינם בעלי המניות שלה, היא לכאורה מפרה את חוק החברות. כמו כן חברה מחויבת למקסם את הרווחים שלה ואילו בעולם העסקים החברתיים אמור להיות איזון בין מיקסום הרווחים ובין השגת יעדים חברתיים. מנגד, חברה לתועלת הציבור, עמותה מלכ"ר אינן רשאיות על פי חוק לרשום רווח ולחלק דיבידנד.

על פי התיקון המוצע, חברה שהיא עסק חברתי תוכל להרוויח ולחלק דיבידנד, כשההמלצה היא להגביל את חלוקת הדיבידנד ל 50% מהרווח כדי שלפחות מחצית מהרווחים ישארו בחברה כדי לפתח את הפעילות החברתית. כמו כן היא מחויבת לאמץ לעצמה מטרה חברתית מתוך רשימת מטרות שיוגדרו על ידי המדינה כי מטרות חברתיות.

התיקון לחוק נולד כיוזמה של ארגון IVN, שמנהל שלוש קרנות השקעה חברתיות, והשקיע עד היום בכ 40 עסקים חברתיים. ב IVN מקיימים מגעים עם המדינה לגבי התיקון לחוק כבר שנה וחצי. לפני כחודשיים היא עברה דיון פנימי באוצר, וכעת ממתינה לחוות דעת נוספות של משרדי הממשלה. במגעים הללו, שרובם נוהלו מול משרד המשפטים, סייע הפורום לעסקים חברתיים, והשותפים לניסוח ההצעה הם בין היתר ג׳קי גורן, מנהלת ההשקעות של IVN, עו"ד רחל בן זימן וח"כ רועי פוקלמן (כולנו), שהגיש את ההצעה.

"בנייה של שוק חדש"

זה חוק שיש בו רק אספקטים חיוביים. יש כאן בנייה של שוק חדש" אומרת מיכל זימלר, מנכ"לית IVN. מבחינתה, החוק אמור להיות יריית הפתיחה לשורה של רפורמות שיעודדו התפתחות עסקים חברתיים בישראל. "השלב הבא הוא בניית תשתיות שיאפשרו גם לעודד את הענף הזה, כלומר להרחיב תוכניות תמיכה ממשלתיות. מתן תמריצים למשקיעים בעסקים חברתיים והענקת עדיפות במכרזי מדינה לעסקים חברתיים. זה התאמה של תוכניות קיימות למקרה החדש של עסק חברתי. אין מדובר דווקא בתוספת תקציב, אלא בלקיחת משאבים קיימים והתאמתם למבנה החדש שאנחנו יוצרים כאן תחת חוק החברות."

איך אפשר למנוע מקרים שבהם עסקים הגדירו את עצמם חברתיים, אבל בפועל לא יהיו כאלה?

"הכל מתחיל ונגמר ברגולציה. החוק לא מגדיר שיניים ומנגנוני אכיפה כי אין כסף בחוק בשלב הזה. ההמלצה הייתה בואו קודם כל ניתן הגדרה, ואז נראה איך אפשר לפקח ואיך אפשר לתמרץ. זה לשים את הרגל בדלת. אחר כך נשאל את עצמנו עם המשקיעים ומשרדי הממשלה איפה צריכות להיות הגבלות, ואיך מפקחים על זה – אבל אנחנו לא שם.

כשנרצה הטבות מס למשל, ואנחנו רוצים הטבות – נצטרך לבנות מנגנון שמוודא שהכספים באמת נשארים בתוך החברה והם באמת הולכים לפיתוח חברתי."

אילו הטבות מס תבקשו?

" צריך להתייחס לעסק חברתי כמו אל הייטק. אנחנו רוצים הטבות מס או תמריצי מס, זה השלב הבא. למשל הרחבה של חוק האנג'לים – שמשקיעים בעסקים חברתיים יוכלו ליהנות מאותן הטבות מס של משקיעי הייטק, היכולת לקזז את ההשקעה מול רווחי הון במקום אחר. בנוסף לכך לבקש הטבות מס לעסקים החברתיים עצמם, כמו להכיר בשירותים כמו העסקת עובד סוציאלי כהוצאה מוכרת.

לכתבה המלאה