"זאת ממש ההתחלה" – דבורה פת, מנכ"לית IVN, אודות השקעות אימפקט בכנס החדשנות החברתית של TheMarker

פורסם על ידי on יול 11, 2019 in חדשות |  

"השקעות אימפקט הן השקעות שבוצעו מתוך כוונה ליצור השפעה חברתית חיובית ניתנת למדידה, לצד תשואה פיננסית. המשקיעים באים עם כוונה לפתור בעיה. כוונה היא מילת המפתח. עולם השקעות האימפקט מתפתח, כשלפני שלוש שנים לפי ארגון הגג בארה"ב היו מושקעים בו 114 מיליארד דולר והיום זה 502 מיליארד דולר. בעיקר הצעירים הם הדרייב לזה. בארץ אנחנו ממש בהתחלה". כך דבורה פת, מנכ"לית IVN, בכנס החדשנות החברתית של TheMarker שהתקיים השבוע.

אל הוועידה הגיעו למעלה מ 300 איש שנושא השקעות האימפקט קרוב לליבם. הרעיון של השקעות אימפקט – השקעות לטובת השפעה חברתית, קיים כבר קרוב לעשר שנים בישראל, והוועידה ביקשה להביא תמונת מצב עדכנית על אודות צרכי ההשקעה החברתית המשמעותיים ביותר, לקיים דיון סביב הפעילות החברתית של חברות ציבוריות, ולחשוף את העשייה והעקרונות המנחים את הפעילות בפני הציבור הרחב.

בפאנל שדן בנושא ה Social Impact, לקחו חלק עופר פלג, סמנכ"ל פיתוח עסקי בלאומיטק; דבורה מאימן פת, עו"ד ומנכ"לית IVN ; יואל חשין, יו"ר ומייסד 2B Group; ומשה גאון, מנכ"ל ומייסד Yoocan.

מתוך דבריו של יואל חשין, בנושא חדשנות חברתית והשקעות אימפקט: "אלמנט הרווח הוא קריטי. זו ההבחנה לעומת פילנתרופיה. למשל, גיוון בתעסוקה חשוב מבחינה ערכית. אז איפה החדשנות החברתית? ליצור מיזוג בין הערכי לבין הכלכלי, ולהביא למצב שזה כדאי להעסיק עובדים מגוונים. אם מעסיקים אנשים מקהלים שונים, הם יוכלו לפנות לקהלים מגוונים יותר. אם תתייחס לעובדים טוב, הם יפתחו מוצר טוב יותר. במובן הזה חדשנות חברתית זה ביטוי רחב".

על שאלתה של מנהלת הפאנל, מירב ארלוזורוב, על מקומה של הממשלה בעולם השקעות האימפקט, ציינה דבורה פת את שיתוף הפעולה ארוך השנים עם הממשלה וקרנות הביטוח הלאומי בקרן ההשקעות החברתית IVN יוזמה, הקרן תלת מגזרית הראשונה מסוגה בעולם, הכוללת כספי מדינה, פילנתרופיה וכספים של משקיעים עסקיים. הקרן הוקמה ביוזמה משותפת של קרנות הביטוח הלאומי, המועצה הלאומית לכלכלה ומשרד האוצר, אשר הקצו כ- 24 מיליון ש"ח ב 2 קרנות יוזמה (דרך האירגונים IVN ודואליס) במטרה להשקיע, ללוות, ולהצמיח עסקים חברתיים המתמקדים בתחום התעסוקה של אוכלוסיות מודרות.

עוד אומרת דבורה פת, על המקום שלנו, הישראלים, בשוק השקעות האימפקט: "מה שמיוחד בישראל.. אולי אני רואה את זה יותר כי אני לא גדלתי פה… אנחנו פונים כל יום, כל שבוע למנכ"לים וסמנכ"לים ולכל המנהיגים במשק העסקי, ההייטק והתעשייה, לבוא ולהירתם ולהיות מנטורים של המיזמים שלנו. ובינתיים אף אחד עוד לא אמר לי לא. אני חושבת שדבר כזה לא היה קורה בשום מקום אחר. אני חושבת שהמוכנות של ישראלים להירתם לדבר הזה הוא מאד עמוק ומאד מרשים ואני מתפלאת מזה כל יום"

לכתבתה של ג'ניה וולינסקי ב "דה מרקר"