"הסטארט־אפ הבא: קרנות השקעה חברתיות" מאמרו של בני לוין ב"דה מרקר"

פורסם על ידי on מאי 15, 2018 in חדשות |  

עובד "אקולוגיה לקהילה מוגנת" – מפעל למחזור פסולת אלקטרונית המעסיק עובדים עם צרכים מיוחדים. אקולוגיה לקהילה מוגנת הצטרף למסלול של קרנות ההשקעה החברתיות של IVN בשנת 2014.

"מדינת ישראל הוקמה ברובה על ידי מתנדבים ופילנתרופים. המתנדבים הם אלה שבשם הציונות של המאה ה–19 עזבו את ביתם והכשירו את שדות הטרשים לכבישים ומושבים — אך הם לא היו יכולים לעשות זאת ללא סיוע פיננסי מצד הפילנתרופים הגדולים של אותה התקופה: רוטשילד, מונטיפיורי, הירש ושטראוס, ששמם מתנוסס כיום ברחובות וככרות בישראל.

אותם נדבנים ופילנתרופים היו אנשי הון שביססו את מעמדם על עסקי בנקאות ונדל"ן. לאחר 70 שנות קיום, השתנה גם אופי התורמים, ואל הנדבנים שצברו הון בדרך המסורתית, הצטרף סקטור חדש שצבר את הונו כתוצאה מתרומתו להתקדמות הטכנולוגית העולמית — יזמי ההיי־טק.

אילי ההיי־טק הגדולים של המאה ה-21, בעלי חברות הענק המובילות את העולם בעשור האחרון, עשו מהלכים ניכרים לתרום את כל ההון שצברו לטובת החברה: מארק צוקרברג הכריז כי הוא מתכוון לתרום 99% ממניותיו בפייסבוק לרפורמה בחינוך ולמלחמה במחלות, ביל גייטס תרם בשנים האחרונות מיליארדי דולרים ואלמנתו של סטיב ג'ובס הקימה עוד בימי חייו קרן מענקים ומלגות ליוזמות בחינוך ובתחומים נוספים.

גם באומת הסטארט־אפ, יזמי היי־טק רבים המנהלים חברות ענק מחלקים זמנם בין העולם הכלכלי לחברתי, ולצד הפעילות העסקית והפיתוחים הטכנולוגיים, הם תורמים לקהילה ומאמצים ומקימים עמותות ומלכ"רים. כדאי שיזמים אלה יעדכנו וירעננו גם את דרך התרומה החברתית, שעוברת שינויים באחרונה.

בשנים האחרונות עולה וצומחת דרך חדשה לנתינה חברתית, המשלבת בין הפרטי־עסקי לבין העולם החברתי, ובין מטרות חברתיות וסביבתיות לגישה עסקית. העסקים החברתיים מבקשים להפיק רווח סביר לצורך יצירת יציבות כלכלית לארגון, תוך מתן תועלת חברתית אמיתית בעלת ערך מוסף. חלק מהרווחים חוזר אל הארגון במסגרת התוכנית העסקית, במטרה להמשיך ולהשקיע במטרה החברתית."

לכתבה המלאה שפורסמה ב"דה מרקר" ב 14 למאי 2018